Search
Close this search box.

Koronaviruso pandemija nebegąsdina lietuvių: pasakė, kokių pamokų neišmokome

Koronaviruso pandemija nebegąsdina lietuvių: pasakė, kokių pamokų neišmokome

Nors koronaviruso pandemija nebekelia tokios baimės kaip prieš dvejus metus, profilaktikos ir prevencijos priemonės šaltuoju metų laiku tampa svarbesnės nei anksčiau. Tiesa, BENU vaistinės specialistai pastebi, kad ne visas pandemijos pamokas išmokome.

Kaukių dėvėti neskubame

„Su šiuo virusu jau išmokome susigyventi, tačiau kiekvienas žinome kokių pasekmių jis turėjo žmonių sveikatai. Negalime žiūrėti pro pirštus ir nekreipti dėmesio, pirmiausiai reikia rūpintis savimi ir savo sveikata. Sveikai maitintis, stiprinti imunitetą, daugiau būti gryname ore – turime būti sveiki ir stiprūs, kad organizmas galėtų kovoti su infekcijomis.

Nepamirškime, kad COVID-19 susirgimų skaičiai vis tiek išlieka palyginti dideli (pastarosiomis savaitėmis, kai kuriomis dienomis viršija ir tūkstantį atvejų), tik sergamumo formos lengvesnės, primena paprastą peršalimą be komplikacijų.

Taip pat žinome, kad virusai gali mutuoti, šiuo metu COVID-19 forma yra lengvesnė, bet tikrai nenorime, kad atsirastų atmaina su sunkesniais ligos simptomais. Todėl turime paruošti savo imuninę sistemą, laikytis elementarių higienos principų, rūpintis savimi ir vieni kitais“, – perspėja BENU vaistininkė Laura Mockutė.

Ji sako, kad stebint prekių paklausą, šiuo metu tikrai matomas didesnis susidomėjimas visomis dezinfekcijos priemonėmis.

„Žmonės ieško tiek dezinfekcinių skysčių rankoms, dezinfekcinių gelių, taip pat visokiausių dezinfekcinių servetėlių. Galime stebėti, kad tokios asmeninės higienos priemonės pasidarė tikrai populiaresnės.

Jei žmogus užsideda medicininę kaukę pajutęs peršalimo simptomus – tai jau nieko nestebina. Prieš kelerius metus tikrai būtų buvę keista matyti peršalusį žmogų gatvėje ar prekybos centre su kauke. Tačiau nors dezinfekcinio skysčio pardavimai išlieka stabilūs ir lietuviai įprato rūpintis rankų higiena, saugotis virusų dėvint kaukes viešose vietose galutinai neįpratome – vienkartinių kaukių pardavimai nuo karantino pabaigos, lyginant su praėjusiais metais, fiksuojami 6 kartus mažesni“, – sako L. Mockutė.

Šiuo laiku ypač rekomenduojama dėvėti kaukes rizikos grupėms priklausantiems asmenims, kurie lankosi gydymo įstaigose ar keliauja viešuoju transportu.

Priminė prevencijos taisykles

„Tos pačios prevencinės priemonės galioja ne tik nuo COVID-19 infekcijos, bet ir nuo bet kokios kitokios virusinės infekcijos. Labai svarbu yra patalpų vėdinimas, nors jau rudenį ir spaudžia šaltukas, nevėdinamas namų oras yra sausas, dėl to sausėja ir nosies gleivinė, o sausa nosies gleivinė yra mažiau atspari infekcijoms.

Ne mažiau svarbi ir visavertė mityba, kurioje būtų gausu vaisių bei daržovių, pakankamas suvartojamų skysčių kiekis.

Žinoma, svarbi jau aptarta asmeninė higiena. Virusinės infekcijos plinta oro lašeliniu būdu, todėl reikėtų laikytis elementarios higienos. Dažniau plauti rankas, prisiminti kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisykles. Stengtis neliesti nešvariomis rankomis akių, burnos“, – prevencijos taisykles priminė vaistininkė.

Nepamiršti vakcinacijos

L. Mockutė akcentuoja, kad pajutus koronaviruso simptomus, pirmiausiai reikėtų nepanikuoti ir įsivertinti savijautą.

„Kaip jau žinome, specifinio gydymo šiai ligai nėra, todėl gydome tik atsiradusius simptomus, priklausomai nuo jų pobūdžio. Žinoma reikėtų vengti kontakto su kitais asmenimis, kad kuo mažesnė tikimybė būtų virusui plisti. Aktualūs vaistai būtų nuo skausmo, temperatūros, kosulio, gerklės skausmo. Būtina vartoti daug šiltų skysčių, stiprinti imunitetą, maistas turėtų būti sveikas ir gausus vitaminų.

Būklei negerėjant, ar net pasunkėjus reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad jis įvertintų situaciją ir skirtų gydymą“, – patarė vaistininkė.

Ji taip pat priminė, kad reikėtų nedelsti ir pasiskiepyti. Skiepijančias įstaigas jau pasiekė koronaviruso omikron atmainos BA.1 potipiui adaptuotos vakcinos, kurios bus skiriamos skiepijimui sustiprinančiąja vakcinos doze. Nuo koronaviruso galima pasiskiepyti BENU vaistinėse, esančiose Kedrų g. 4-101 ir I. Asanavičiūtės g. 27A, Vilniuje.

Skiepui nuo COVID-19 galima registruotis (arba užregistruoti kitą asmenį) interneto svetainėje koronastop.lt arba karštosios linijos telefonu 1808. Registruojantis vakcinacijos vietų pasirinkimo lauke rasite ir aukščiau paminėtas BENU vaistines.

Taip pat svarbu nepamiršti skiepų nuo gripo bei pneumokokinės infekcijos. Pastaraisiais pasiskiepyti galima ir vaistinėje to paties vizito metu. Tarp šių skiepų ir koronaviruso vakcinacijos rekomenduojama dviejų savaičių pertrauka.

TAIP PAT SKAITYKITE