Search
Close this search box.

Pietūs biure: dietologė įvardijo pagrindinę daromą klaidą ir kaip jos išvengti (3 receptų idėjos)

Pietūs biure

Grįžimas į biurą po atostogų įprastai sukelia nemažai streso, o sveikatai palankus maistas gali tapti puikiu pagalbininku mėginant jį suvaldyti. Tinkami pietų dėžučių patiekalai darbo dienos metu aprūpina organizmą maistinėmis medžiagomis, reikalingomis palaikyti organizmo funkcijas ir emocinę gerovę. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, svarbus ne tik pietų dėžutės turinys, bet ir pats valgymas, kuris turėtų būti dėmesingas bei sąmoningas. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, nespėjus susidėti į darbą sveikatai palankių pietų, alternatyvų galima rasti prekybos centre, atkreipus dėmesį į „Rinkis sveikiau“ etikete pažymėtus produktus. O maisto technologai kviečia pasinaudoti keliomis pietų dėžučių patiekalų idėjomis, kurios pravers grįžtantiems po atostogų į biurus.

Teikite pirmenybę maistingiems produktams

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, kad renkantis maistą, kuris bus dedamas į pietų dėžutę, reikėtų vadovautis pagrindiniais sveikatai palankios mitybos principais: „Tai galėtų būti tokie produktai kaip grūdai, liesibaltymai, vaisiai, daržovės ir sveikatai naudingi riebalai. Šie darbo dienos metu suteiks ilgalaikės energijos ir palaikysbendrą gerą savijautą. Į pietų dėžutę galite įtraukit tokių baltymų turinčių produktų kaip vištiena, kalakutiena, tofu, ankštinės daržovės ar žuvis. Iš riebalų turinčių produktų į racioną galite įtraukti avokadų, riešutų, sėklų. Jei renkatės grūdus, tai geriausia rinktis grikius, ruduosius ryžius, bolivinę balandą, viso grūdo duoną ar viso grūdo makaronus, nes juose yra skaidulų, kurios palengvina virškinimą. Be to, būnant darbe svarbu planuoti ne tik pietus, bet ir užkandžius, kurie taip pat turėtų būti palankūs sveikatai. Tokių užkandžių pavyzdžiai galėtų būti švieži vaisiai, riešutai, graikiškas jogurtas ar iš anksto susipjaustytos daržovės.“ 

Be abejonės, dietologė primena nepamiršti ir daržovių, kurios organizmui suteiks būtinų vitaminų, mineralų beiskaidulinių medžiagų. „Žinoma, reikėtų atkreipti dėmesį ir į porcijų dydį, kad išvengtumėte persivalgymo. Pietų dėžutei rinkitės atinkamas kiekvienos maisto grupės porcijas, kad visas patiekalas būtų sotus, bet be per didelio kalorijų kiekio.Taip pat venkite itin apdorotų maisto produktų, kuriuose paprastai būna daug pridėtinio cukraus, natrio ir sveikatai nepalankių riebalų. Kai tik įmanoma, rinkitės minimaliai apdorotus produktus. Be to, nereikėtų pamiršti gerti vandens“, – rekomenduoja mitybos specialistė. 

Valgyti reikėtų sąmoningai 

Anot dr. E. Gavelienės, viena pagrindinių klaidų, kurią darome pietaudami biure – tai neatidus ir skubotas valgymas: „Skirkite laiko pasimėgauti maistu: jei įmanoma, venkite valgyti prie darbo stalo. Taip pat atkreipkite dėmesį į alkio ir sotumo signalus. Valgykite, kai esate alkani ir sustokite, kai pasisotinsite. Be to, reikėtų valgyti kaip įmanoma įvairesnį maistą.“

Sąmoningam valgymui padės tyli ir rami vieta, kur galėsite mėgautis maistu be nuolatinių trukdžių – tai gali būti biuro poilsio kambarys ar netoliese esantis parkas. Valgydami padėkite į šalį telefoną, kompiuterį ir kitus elektroninius prietaisus. „Sumažinus ekrano naudojimo laiką, galėsite susitelkti tik į valgį. Taip pat rekomenduotina prieš pradedant valgyti skirti laiko ir pastebėti maisto spalvas, tekstūrą, kvapus, nes juslių įjungimas pagerina valgymo patirtį. Valgykite mažais kąsneliais ir kiekvieną kąsnį kramtykite lėtai – tai ne tiks palengvins virškinimą, bet ir galėsite labiau mėgautis skoniais. Pietų pertrauka turėtų būti skirta poilsiui ir dėmesingam valgymui, suteiksiančiam jėgų likusiai darbo dienai“, – pabrėžia gydytoja dietologė.

Platus asortimentas skubantiems į biurą

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad prekybos centruose galima rinktis iš įvairių sveikatai palankių produktų, kurie padės išlikti energingiems bei dėmesingiems darbo dienos metu: „Skubantys ir nespėję papusryčiauti, gali su savimi pasiimti užpilamas, greitai paruošiamas avižinių, grikių ar kitų dribsnių košes. Taip pat į pietų dėžutę mėgstantys dėtis sumuštinius, gali rinktis pilno grūdo duoną, o užkandžiui prigriebti graikiško jogurto, kuris praturtins dienos racioną baltymais bei kalciu. Dar vienas patogus bei nebrangus variantas – šaldytos daržovės, kurios tiks įvairių pietų dėžučių patiekalų garnyrams ar troškiniams gaminti. Verta rinktis sveikatai palankesniuspilnagrūdžius makaronus, o net labai skubantys gali įsigyti iš anksto paruoštų salotų (lęšių, burokėlių, marokietiškų kuskuso, kopūstų, aštrių morkų ir kt.) pažymėtų „Mano dienai“ ir „Rinkis sveikiau“ ženklu bei kitų patiekalų kaip sušiai ar plovas. Taip pat reikia nepamiršti į pietų dežutę įsidėti vaisių bei uogų sveikesnėms pertraukėlėms: tiks maži pomidoriukai, morkytės, įvairių spalvų paprikos bei uogos.“ 

O. Suchočeva priduria, kad visi, besiruošiantys pietų dėžutes valgymui biure, gali sutaupyti iš anksto planuodami pirkinius ir pasinaudodami „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.

Maisto technologai kviečia grįžtančius į biurą pasigaminti lengvai paruošiamų, bet maistingų patiekalų, puikiai tiksiančių įsidėti į pietų dėžutę, ir dalijasi trimis receptais.

RECEPTAI

Viduržemio jūros regiono avinžirnių salotos

Salotoms reikės:

1 skardinės nusausintų ir nuplautų avinžirnių;

1/2 agurko, supjaustyto kubeliais;

1 puodelio vyšninių pomidorų, perpjautų per pusę;

1/4 raudonojo svogūno, supjaustyto kubeliais;

1/4 puodelio smulkintų šviežių petražolių;

1/4 puodelio smulkinto fetos sūrio;

2 v. š. alyvuogių aliejaus;

1 v. š. citrinos sulčių;

1/2 a. š. džiovinto raudonėlio;

Druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

  1. Sumaišykite konservuotus avinžirnius, kubeliais pjaustytus agurkus, vyšninius pomidorus, kubeliais pjaustytą raudonąjį svogūną, kapotas šviežias petražoles ir trupintą fetos sūrį.
  2. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir citrinos sultimis. Pagardinkite druska, pipirais ir žiupsneliu džiovinto raudonėlio.
  3. Patiekite su pilno grūdo pitos duona arba kaip atskiras salotas.

Graikinio jogurto ir daržovių suktinukas 

Suktinukui reikės:

1 vnt. pilno grūdo tortilijos;

60 g graikinio jogurto;

1 vnt. trumpavaisio agurko, supjaustyto griežinėliais;

1 vnt. raudonosios paprikos, supjaustytos griežinėliais;

1 vnt. morkos, susmulkintos;

Šiek tiek špinatų lapų.

Gaminimo eiga: 

  1. Ant tortilijos ar užtepkite graikinio jogurto.
  2. Sudėkite griežinėliais pjaustytą agurką, papriką, smulkintą morką ir špinatus.
  3. Susukite vyniotinį ir perpjaukite per pusę.

Vištienos ir avokadų salotos

Salotoms reikės:

Vištienos krūtinėlės, virtos arba keptos ir supjaustytos griežinėliais;

Salotų mišinio;

Saujos vyšninių pomidorų, perpjautų per pusę;

1/2 avokado, supjaustyto griežinėliais.

Šiek tiek alyvuogių aliejaus;

Šiek tiek citrinos sulčių; 

Gaminimo eiga: 

  1. Į pietų dėžutės indą sudėkite salotų mišinį.
  2. Ant viršaus uždėkite griežinėliais pjaustytą vištieną, vyšninius pomidorus ir avokado skilteles.
  3. Prieš uždarydami indą apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir citrinos sultimis.

Skanaus!

TAIP PAT SKAITYKITE