Search
Close this search box.

5 būdai, kaip prižiūrėti batus: kokių natūralių priemonių galima rasti namuose?

5 būdai, kaip prižiūrėti batus: kokių natūralių priemonių galima rasti namuose?

Šaltuoju metų sezonu mūsų batus neigiamai veikia daugybė jiems nepalankių oro sąlygų –  sniegas, smėlis, lietus ar druska. Norint, kad mėgstami batai tarnautų ilgiau, juos reikia impregnuoti. Specialios batų priežiūros priemonės seniai ne naujiena, tačiau kartais jas pakeisti galite ir su šaldytuve esančiais maisto produktais – banano žievele, žalia bulve ir net pienu. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad rudeniui įpusėjus stebimas pirkėjų susidomėjimas avalynės priežiūros priemonėmis. 

„Kiekvienas naujas sezonas atneša tam tikrą pokytį pirkinių krepšelyje. Rudenį keičiasi ne tik maisto produktų pasirinkimas, kuomet aktyviau perkamos sezoninės daržovės ir vaisiai bei daugiau vitaminų kupini produktai. Pastebime, kad pirkėjai daugiau dėmesio skiria ir namų apyvokos priemonėms, pavyzdžiui toms, kurios padėtų pasirūpinti savo avalyne. Būtent prasidėjus lietui ar sniegui – jai skiriamas ypatingas dėmesys. Pirkėjai aktyviau domisi batų valymo šepetėliais ar silikoninėmis kempinėlėmis, taip pat įvairių spalvų batų tepalais, kitomis avalynės priežiūrai reikalingomis priemonėmis“, – teigia V. Budrienė.

Natūralios priemonės šaldytuve

Batų impregnavimas – svarbiausias batų priežiūros etapas, norint paruošti batus kasdieniam nešiojimui šaltuoju metų laiku. Ypač, kai padaugėja lietingų dienų ir atsiranda didesnė tikimybė jiems sušlapti. Todėl kai tik įsigyjate naują avalynę, skubėkite ją impregnuoti. Įsitikinkite, kad impregnuojate ne tik medžiagines ar odines batų dalis, bet ir siūles, kraštus ir raištelius. Dar vienas teigiamas batų impregnavimo poveikis – išsaugo spalvą ir prailgina batų ilgaamžiškumą.

Jei nenorite naudoti cheminių priemonių, galite panaudoti ir tas, kurias randate namuose. Odinius batus galima impregnuoti vazelinu, glicerinu, alyvuogių arba ricinos aliejumi. Jei turite iš bičių vaško pagamintų žvakių, galite įtrinti ir jas. Taip pat galite naudoti įprastą baltą žvakę. Tačiau nepamirškite batų gerai išdžiovinti džiovintuvu, kad vaškas gerai įsigertų. 

Įdomu tai, kad kai kurių natūralių impregnavimo priemonių galite rasti ir savo šaldytuve. Įtrinkite batus banano žievele, žalios bulvės pusele arba piene išmirkytu skudurėliu. Pastarasis būdas rekomenduojamas ryškiaspalvei avalynei. O bananas geriausiai tinka zomšiniams batams. „Iki“ dalijasi ir dar keliais patarimais, kaip teisingai impregnuoti batus, kad jie tarnautų ne vieną sezoną.

5 būdai, kaip impregnuoti avalynę

Nepamirškite, prieš impregnuojant batus, jie turi būti švarūs – be dulkių, purvo ar dėmių. Daugumai tikros arba dirbtinės odos avalynės pakaks drėgnos šluostės, kempinėlės arba šluostės batams. Po išvalymo įsitikinkite, kad avalynė yra sausa, tada ją bus galima kokybiškai impregnuoti.

Vandeniui atsparus purškalas. Vandeniui atsparūs batų purškikliai prideda nematomą sluoksnį, apsaugantį viršutines medžiagas nuo vandens ir purvo įsigėrimo. Daugelis šio tipo purškalų skirti konkrečiomis medžiagoms, pavyzdžiui, odai, alternatyviai odai, zomšai ar medžiaginiai avalynei. Tačiau purkškite atsargiai ir purškalą laikykite bent 15–20 cm nuo avalynės. Taip pat šį procesą geriausia atlikti laiptinėje arba lauke, kad cheminės medžiagos nepasklistų po namus. Tai pati veiksmingiausia, greičiausia ir efektyviausia priemonė batų impregnavimui.

Vaškas. Vaškas yra natūraliai atsparus vandeniui ir neįsiskverbia į batų medžiagą. Geriausiai tinka bekvapis ir bespalvis vaškas, kuris atitinka batų medžiagos atspalvį. Tačiau, batų impregnavimas gali kiek užtrukti. Pirmiausia, plonais keliais sluoksniais užtepkite vaško. Tuomet įjunkite plaukų džiovintuvą ir palaikykite jį arti vaško, judindami džiovintuvą iš vienos pusės į kitą, kol vaškas taps nematomas. Užpilkite vandens ant nedidelės batų dalies, kad įsitikintumėte, kad avalynę impregnavote gerai. Jei lašiukų nesimato – procesą pakartokite.

Aliejus. Aliejus ypač tinka odiniams batams impregnuoti. Tai praktiškas ir lengvai naudojamas metodas. Skudurėliu arba šluoste patepkite aliejumi išorinę batų medžiagą. Palikite aliejų įsigerti porai minučių ir jei liko produkto pertekliaus, jį nuvalykite.

Vazelinas. Vazelinas nėra ilgalaikis batų impregnavimo būdas. Tačiau jį galima naudoti tada, jei reikia greito, laikino būdo batams apsaugoti nuo vandens. Norėdami impregnuoti batus vazelinu, atlikite tuos pačius veiksmus, kaip ir naudodami vašką. Rekomenduojama tepti tik bespalvį vazeliną.

WD-40 universalus purškiklis. Tai purškalas, naudojamas mašinų dalims apsaugoti nuo vandens prasiskverbimo. Tačiau su juo galima pašalinti ir įvairias dėmes nuo audinių bei impregnuoti batus. Šis metodas tinka tik lygių paviršių batams, todėl nenaudokite jo ant verstos odos batų.

TAIP PAT SKAITYKITE