5 mitai apie žuvų taukus

5 mitai apie žuvų taukus

Žuvų taukai – omega-3 – žinomi ne vieną šimtmetį. O per ilgą produkto istoriją kilo ne vienas mitas, kuris yra gajus iki šių dienų. Žuvų taukai nuo seno žinomi kaip sveikatos šaltinis. O jeigu tuo abejojate, greičiausiai įtikėjote kokiu nors mitu. Šiame straipsnyje sugriausime penkis populiariausius mitus.

1 mitas: omega-3 riebalų rūgštys neturi įtakos sveikatai

Žuvų taukai bene labiausiai vertinami dėl omega-3 riebalų rūgščių. Šių medžiagų poveikis ne kartą buvo patvirtintas moksliniais tyrimais. Omega-3 maisto papildų vartojimas turi prevencinį ir terapinį poveikį daugeliui ligų bei gali sumažinti infarkto ar staigaus insulto tikimybę.

Žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys reikalingos normaliai širdies, kraujagyslių ir nervų sistemos veiklai, smegenų, sąnarių ir odos būklei palaikyti.

2 mitas: žuvų taukai turi bjaurų skonį

Šis mitas kadaise buvo tiesa. Nemalonų žuvų taukų skonį prisimena daugelis vyresnių žmonių. Bet laikai pasikeitė ir žuvų taukų skonis tapo kur kas malonesnis. Pavyzdžiui, skystiems „Möller’s“ žuvų taukams Tarptautinis skonio ir kokybės institutas netgi skyrė apdovanojimą už gerą skonį.

Bet šiandien žuvų taukai yra prieinami ne tik skysta forma. Šis maisto papildas gaminamas tiek kapsulėmis, tiek kramtomomis tabletėmis, kurios neturi žuvies poskonio. Tad skeptiškai žiūrintys į skystus žuvų taukus gali rinktis žuvies poskonio neturintį variantą.

3 mitas: žuvų taukus reikia vartoti tik tris mėnesius per metus

Šis mitas kilęs iš įsitikinimo, kad žuvų taukai yra tik vitamino D šaltinis. Manoma, kad šiltuoju metų laiku šio vitamino gauname pakankamai dėl saulės kaitros. Bet žuvų taukai nėra tik vitamino D šaltinis.

Šis maisto papildas yra papildytas omega-3 riebalų rūgštimis, kurių vartojimas svarbus širdies ir kraujagyslių sistemos būklei, smegenų veiklai, regėjimui ir imunitetui. Daugelis mūsų nevartoja tiek daug riebios jūrinės žuvies, kad pakankamai aprūpintų organizmą šiomis medžiagomis. Todėl žuvų taukus rekomenduojama vartoti visus metus.

4 mitas: žuvų taukai ir omega-3 papildai yra brangūs

Žuvų taukai ir omega-3 maisto papildai yra koncentruotų trigliceridų šaltinis. Tai reiškia, kad vienoje preparato dozėje telpa šių medžiagų rekomenduojama dienos norma. Jeigu bandytumėte omega-3 gauti vien iš maisto, jums tektų vartoti daug jūros produktų ir riebios žuvies. O gyvenant Lietuvoje tai padaryti itin sunku. Be to, tokia mityba kainuotų kur kas brangiau, nei viena pakuotė kokybiškų žuvų taukų.

5 mitas: menkių kepenys yra užterštos

Žuvų taukai yra gaminami iš menkių kepenų aliejaus. Tad žuvų auginimas ir žvejybos būdas yra svarbūs produkto kokybės faktoriai. Šis mitas siejamas su nekokybiškų maisto papildų gamyba, kai naudojamos uždaruose žuvų ūkiuose augančios menkės. Tad rinkdamiesi žuvų taukus atkreipkite dėmesį į gamintojo taikomas praktikas.

Pavyzdžiui, stambiausių norvegų gamintojo menkių kepenų aliejus yra gaminamas iš laisvėje pagautų menkių. Gamybos proceso metu visos nereikalingos ar potencialiai kenksmingos medžiagos yra distiliuojamos arba pašalinamos. Tokias gamybos praktikas patvirtina priežiūros ir kokybės sertifikatai, kuriuos kiekvienas gali lengvai patikrinti oficialiose interneto svetainėse.

TAIP PAT SKAITYKITE