Search
Close this search box.

Dantų protezai – niekas net nepastebės, jei patys nepasakysite

Dantų protezai – niekas net nepastebės, jei patys nepasakysite

Dantų netekimas – problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Jis gali lemti įvairias sveikatos ir psichologines problemas, kai, praradę didesnį kiekį dantų, žmonės pradeda vengti šypsotis ar net apskritai bendrauti su aplinkiniais. Šiuolaikinės odontologijos taikomi gydymo metodai leidžia atkurti dantis, kurie niekuo nesiskiria nuo turėtų. Visgi, pasak Panevėžio „MediCA klinika“ gydytojos odontologės Jelenos Jefimovos, visuomenėje gajūs mitai daugelį žmonių atbaido nuo šios procedūros. 

„Dantų protezavimas yra galimybė atkurti vieną ar kelis trūkstamus dantis. Šiuo metu tai –pažangiausias ir ilgaamžiškiausias būdas, kurio metu žmogui grąžinama ne tik prarastų dantų forma ir kramtymo funkcija, bet ir estetinė išvaizda bei atsparumas įvairioms dantenų ligoms“, – sako Panevėžio „MediCA klinika“ gydytoja odontologė.

Pranašesni – fiksuoti protezai

Medikė sako, kad pacientai gali rinktis iš dviejų protezų rūšių – išimamų ir fiksuotų. Pastarieji tvirtinami prie likusių dantų (laminatės, įklotai, užklotai, vainikėliai ir tiltai) ar implantų (vainikėliai, tiltai ir fiksuoti plokšteliniai protezai).

„Fiksuoti protezai daug geriau atstato kramtymo funkciją. Taip pat suteikia gražesnę estetinę išvaizdą, aiškesnį žodžių tarimą bei užtikrina didesnį pasitikėjimą savimi. Jų nereikia išimti, todėl pacientai nejaučia psichologinio diskomforto juos išsiimdami ar baimės, kad netikėtai protezas iškris“, – teigia Panevėžio „MediCA klinika“ gydytoja odontologė.

Metalo ar cirkonio keramika – kurią pasirinkti?

Gydytoja odontologė sako, kad nors dantų protezavimui naudojant metalo keramiką pasiekiami geri rezultatai, šiandien vis daugiau dėmesio sulaukia technologiškai pažangesnis sprendimas – cirkonio vainikėlis. 

„Abi protezų rūšys tinkamos galiniams dantims, tačiau priekinių dantų protezavimui rekomenduoju rinktis tik cirkonio protezus. Jie – lengvi, šviesūs ir tikslūs, taip pat neturi mėlyno kraštelio ties dantenomis, tad savo išvaizda praktiškai nesiskiria nuo natūralių dantų. Kitas jų privalumas – geresnė jungtis su dantenomis. Dėl šios priežasties cirkonio keramikos protezų priežiūra daug lengvesnė, o dantenų uždegimo tikimybė – kur kas mažesnė“, – teigia J. Jefimova.

Pasak Panevėžio „MediCA klinika“ odontologės, cirkonio protezų sudėtyje nėra metalų, juos gali naudoti ir alergiški žmonėms. Taip pat jų konstrukcija daug tvirtesnė ir atsparesnė lūžiams, tad tarnaus daug metų.

Protezavimą lydintys mitai

Gydytoja odontologė teigia, kad šiandien internete ypač gausu informacijos apie dantų protezus ir protezavimą, tačiau ne visi teiginiai yra paremti faktais. Dalis jų – tiesiog niekuo nepagrįsti gandai.

„Prisiskaitę įvairiausių istorijų ir nepatikrintų faktų, žmonės neretai lieka suklaidinti ir pabūgsta rinktis šį dantų atstatymo būdą. Pavyzdžiui, viešojoje erdvėje gajus mitas, kad dantų protezavimas yra išimamos plokštelės. Tačiau tai netiesa – juo vadinami visi dantų atkūrimo būdai: vainikėlis, užklotas ar laminatė, leidžiantys sugrąžinti žmogui estetinę dantų išvaizdą ir pilnavertį jų funkcionalumą“, – pasakoja J. Jefimova.

Kitas plačiai paplitęs mitas – dantų protezavimas aktualus tik vyresnio amžiaus žmonėms. Visgi ši procedūra nesusijusi su amžiumi, nes viskas priklauso nuo paciento burnos būklės.

„Gana dažnai tenka protezuoti dantis ir vaikams. Pradėjus dygti nuolatiniams dantims, ne visų jų burnos higienos įgūdžiai būna geri, dėl to dantys, ypač krūminiai, anksti sugenda. O netekus krūminio danties, laikui bėgant, sąkandis žemėja, dantys dyla, o šoniniai dantys paprasčiausiai „įvirsta“ į jo vietą. Jei nėra danties, šaknies ar implanto – kaulas tirpsta. O tai gali lemti ir negrįžtamus pokyčius visame žandikaulyje. Mažiesiems pacientams taip pat pasitaiko įvairių traumų ar genetinių problemų, dėl kurių reikalingas protezavimas“, – teigia „MediCA klinika“ gydytoja odontologė.

Dar vienas mitas – aukšta paslaugos kaina. Nors protezavimas kainuoja brangiau nei plombavimas, protezuoti dantys dėvisi mažiau, tad tarnauja kur kas ilgiau nei plombuoti. Be to, dažnai danties protezavimas fiksuotu protezu yra vienintelė galimybė jį išsaugoti.

Atliekamas per vieną vizitą

J. Jefimova atkreipia dėmesį, kad pirminei konsultacijai reikėtų atvykti iškart po danties ar dantų praradimo – taip nenukentės sąkandis ir kiti dantys.

„Priklausomai nuo darbų apimties, dantų protezavimas paprastai trunka nuo kelių dienų iki mėnesio. Jis atliekamas naudojant vietinę nejautrą, todėl pacientas procedūros metu nejaučia jokio skausmo ir jau kitą dieną gali grįžti į normalų gyvenimą – atlikti buities ir kitus kasdienius darbus. Tiesa, po didelės apimties ar visų dantų protezavimo žmogui gali tekti išgyventi kelias dienas trunkančią adaptaciją, t. y. išmokti kramtyti, kalbėti ir šypsotis su naujais dantimis“, – sako Panevėžio „MediCA klinika“ gydytoja odontologė.

Gydytoja priduria, kad pacientams, kuriems atliekama implantacijos procedūra, būtina griežtai laikytis gydytojų rekomendacijų. Kitu atveju gali išsivystyti audinių uždegimas aplink prigijusį implantą – periimplantitas. Dėl šios infekcijos palaipsniui nyksta atraminis kaulas ir žmogus implantą gali pamesti.

TAIP PAT SKAITYKITE