Search
Close this search box.

Po grožio procedūrų – paraudusi ir niežtinti oda: ar visada kaltas kremas?

Po grožio procedūrų – paraudusi ir niežtinti oda: ar visada kaltas kremas?

Iš odos priežiūros priemonių paprastai tikimasi teigiamo efekto, tačiau galima sulaukti ir nepageidautinos reakcijos – odos niežėjimo, išbėrimų, paraudimo. Nors tokiose situacijose įprasta pirmiausia kaltinti kosmetikos gaminius, odos sudirgimo priežastimis gali tapti ir neteisingas bei nesaikingas jų naudojimas.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Jančiukienės, nusiskundimai dėl odos sudirgimų panaudojus kosmetikos gaminius – vieni dažniausių. Jie atskleidžia ir klaidas: kosmetika netinka konkrečiam odos tipui, naudojama neteisingai, ant odos laikoma per ilgai.

„Dažnai nepageidaujamas reakcijas sukelia ne tam odos tipui ir amžiui skirtos priemonės. Oda pradėjo pleiskanoti – perka kremą sausai odai, nors ji yra riebi ir pleiskanojimas atsirado dėl netinkamos priežiūros ir drėgmės netekimo. Būna, kad jaunos moterys vartoja brandžiai odai skirtą kremą, tikėdamosi efekto – jaunai odai toks kremas per stiprus ir dėl to atsiranda bėrimai ir paraudimai“, – pasakoja K. Jančiukienė.

Pasitaiko nusiskundimų, kad panaudojus paakių kremą pakito sritis aplink akis. Vaistininkė sako, kad klaida tepti kremą prie pat akies, jis turi būti tepamas apie 1,5 cm nuo blakstienų, taip pat likus bent valandai iki miego. Pasitaiko, kad reakciją sukelia per ilgas gaminio laikymas: veido kaukė laikoma ne 15 min, kaip nurodyta, o ilgiau, vėliau ant įjautrintos odos užtepamas naujas, odai nepažįstamas kremas ir kyla įvairios odos reakcijos.

Laikina reakcija ar alergija?

Dažniausia ir labiausiai pastebima reakcija į odos priežiūros priemones yra perštėjimas, niežėjimas, paraudimas, bėrimai, ašarojančios ir paraudusios akys. Nepageidaujama reakcija gali atsirasti ir iš karto panaudojus priemonę, ir tik naudojant ilgesnį laiką. Vaistininkė sako, kad kartais odos reakcija gali būti tokia stipri, jog tenka kuo greičiau nuvalyti kremą, o paskui tam tikrą laiką oda išlieka sausa, pleiskanota ir paraudusi.

„Reakcijos gali atsirasti ne tik dėl odos įjautrinimo, bet ir būti alerginio tipo. Alergenais gali tapti kvapiosios medžiagos, dažikliai, eterinių aliejų komponentai, vitaminai, gyvuliniai baltymai, bitininkystės produktai ir kita. Į bet kurį iš jų reakcija gali pasireikšti ne iš karto. Pirmą, kartais antrą ir trečią kartą į organizmą patekęs alergenas nesukelia jokių nemalonumų, tačiau vėliau pakanka labai mažo jo kiekio, kad oda į jį sureaguotų“, – aiškina ji.

Kosmetika ir kūno priežiūros priemonės, kurios tiesiogiai liečiasi su oda, gali sukelti dviejų tipų kontaktinį dermatitą bei dilgėlinę. Esant dirginančiam kontaktiniam dermatitui odos dirginimas gali pasireikšti ir per kelias minutes, ir per kelias dienas ar savaites po kosmetikos naudojimo. Oda parausta, niežti, atrodo tarsi nubrozdinta, ją skauda. Alerginis kontaktinis dermatitas pasireiškia niežėjimu, odos paraudimu ir patinimais ant kaklo, veido, ausų, lūpų, aplink akis. Reakcija paprastai pasireiškia praėjus maždaug 12–48 val. po kosmetikos panaudojimo.

Dilgėlinei būdingas bėrimas, odos dilgčiojimas ir niežėjimas. Šie simptomai paprastai pasireiškia po kosmetikos gaminio panaudojimo praėjus kelioms minutėms ar keliasdešimčiai minučių, o situacija savaime gali pagerėti per 24 valandas.

Pastebėjus simptomus, K. Jančiukienė pirmiausia pataria pašalinti jų atsiradimo priežastį – nebenaudoti kosmetikos, nusivalyti kremu išteptą veidą, nuplauti veido kaukę. Po to galima išgerti vaistų nuo alergijos, jei alergija pasireiškė sloga – naudoti antialerginį purškalą, o jei suerzintos akys – lašiukus. Nemalonius odos pojūčius gali palengvinti šalti kompresai, bet jei simptomai nemažėja arba alerginė reakcija labai stipri, būtina nedelsiant kreiptis į dermatologą.

Odos lopo testas – būtinas 

Odos jautrumas gali sukelti ne tik vienkartinis kremo panaudojimas, bet ir ilgai netinkamai prižiūrima oda, itin dažnai keičiamos priemonės, neleidžiant odai prie jų priprasti, labai gausus jų naudojimas.

„Jei naudojate daug skirtingų prekinių ženklų priemonių, taip pat gali atsirasti alerginės reakcijos, nes priemonių sudedamosios dalys gali „nedraugauti“ vienos su kitomis. Todėl rekomenduojama naudoti arba vieno gamintojo produktus, arba kelis skirtingus, nuolat stebint, ar oda nerodo jautrumo ženklų ir prireikus keičiant kosmetikos priemones kitomis. Dar viena labai dažna alergijos priežastis yra konservantai, kurie naudojami gaminant beveik visas kosmetikos priemones“, – tikina vaistininkė.

Žmonėms, kuriems alerginės ar odos jautrumo reakcijos reiškiasi net ir keičiant kosmetikos priemones, ji rekomenduoja pasikonsultuoti su alergologu ar dermatologu – problema gali slypėti ne kosmetikos priemonėse, bet pačiame organizme.

K. Jančiukienė sako, kad norint išvengti odos reakcijų po naujos kosmetinės priemonės panaudojimo, verta nepatingėti pasidaryti vadinamą odos lopo testą.

„Daug kas apie tai žino, bet retas taiko praktikoje. Nedidelį kosmetinės priemonės kiekį reikėtų užtepti ant riešo vidinės pusės, ant alkūnės linkio ar už ausų ir jeigu po 1-2 parų nepasireikš jokie odos pokyčiai, vadinasi, nerimauti nereikia ir priemonė jums yra tinkama. Veido priežiūros priemones – kremus, serumus – galima patikrinti ir kitu būdu: tepti priemonę mažais kiekiais vidinėje rankos pusėje tris kartus per dieną, tris dienas iš eilės. Jeigu odos sudirgimas nepasireiškia, produktą yra saugu naudoti ant veido“, – pataria pašnekovė.

Ką svarbu žinoti renkantis naują odos priežiūros priemonę

Norint teisingai pasirinkti odai tinkamą kosmetiką, vaistininkė pataria pirmiausia nustatyti savo odos tipą ir pagal jį rinktis – normalią, mišrią, sausą, riebią odą prižiūrėti reikia skirtingai.  

„Pasirinkus priemonę pagal odos tipą, būtina susipažinti su jos sudėtinėmis dalimis. Stenkitės rinktis kosmetiką, į kurios sudėtį įeina daugiausiai natūralūs komponentai, yra ne daugiau kaip 10 sudėtinių dalių. Galima rinktis dermatologinę kosmetiką, kuri gaminama prižiūrint specialistams, tinkamai testuojama, arba vaistinėse gaminamą kosmetiką. Pavyzdžiui, mūsų vaistinėse gaminama kosmetika yra natūrali, naudojamos ekologiškos medžiagos, nėra sintetinių priedų ar dirbtinės kvapiosios medžiagos“, – privalumus vardija specialistė.

Jos teigimu, dažnai ant kosmetikos gaminių galima pastebėti užrašą „hipoalerginis“, tačiau tai nereiškia, kad toks kremas ar prausiklis nesukels nepageidaujamų odos reakcijų. Šis užrašas reiškia tik tai, kad produkte yra mažiau sudedamųjų dalių, galinčių sukelti alerginę reakciją, tačiau šimtaprocentinės apsaugos nuo to negarantuoja.

K. Jančiukienė primena, kad norint išvengti alerginių odos reakcijų labai svarbu vadovautis ant kosmetikos gaminių paprastai nurodomomis jų naudojimo rekomendacijomis, laikymo sąlygomis, tinkamumo terminais, taip pat atsargumo įspėjimais, kadangi nepageidaujamas poveikis gali atsirasti ne tik dėl sudėtyje esančių medžiagų cheminės sandaros ar žmogaus organizmo savybių, bet ir dėl netinkamo gaminio laikymo ar naudojimo.

TAIP PAT SKAITYKITE