Search
Close this search box.

Atsibodo netvarka namuose? Specialistės dalijasi 4 patarimais, kaip jos atsikratyti visiems laikams

Netvarka namuose

Gyvename laikais, kai kiekvienas kvadratinis metras turi didžiulę vertę, todėl būstai vis mažėja, tačiau daiktų kiekis – priešingai – vis kaupiasi. Todėl daugelis iš mūsų susiduria su iššūkiu – kaip juos laikyti namuose, kad išvengtume netvarkos? Interjero ir namų organizavimo specialistės dalijasi išradingomis strategijomis, kurios padės neatpažįstamai pakeisti jūsų namų erdvę ir įnešti ten daugiau tvarkos. 

Salono „Gintaro baldai“ interjero dizainerė Jūratė Sventickienė teigia, kad šiais laikais vis dar pritrūksta žinių, kokius baldus rinktis, kad šiuose sutilptų visi reikiami daiktai. Jai antrina ir profesionali namų organizatorė Jovita Mikštė – žmonės neretai pirmiausiai įsigija baldus, o tik tada suka galvą, kaip į juos viską sutalpinti. Rezultatas – netvarka ir chaosas namuose. 

Nuo ko pradėti ir kokių klaidų vengti?

1.     Pradėkite nuo prieškambario

Anot J. Mikštės, prieškambaris – labiausiai nuvertinama namų erdvė, kurioje labai lengvai įsivyrauja chaosas ir netvarka.  

„Man labai dažnai tenka taisyti prieškambario organizavimo klaidas, kurios nutinka dėl netinkamo baldų pasirinkimo. Sąlyginai nedidelėje prieškambario erdvėje turi sutilpti krūva skirtingų daiktų, todėl vos kelių kabliukų ir vienos lentynos daugeliu atvejų nepakaks. Prieškambario baldas yra vienas iš svarbiausių, nes sukuria pirminį įspūdį apie tvarką namuose. O didžiausias netvarkos priešas – ant grindų besimėtantys batai ir smulkūs daiktai, kurie sukuria chaoso įspūdį. Todėl pirkdami baldus pasirūpinkite, kad net ir tokios smulkmenos kaip raktai ar pirštinės atrastų savo vietą. O jeigu turite vaikų, jiems patogiame aukštyje įrenkite kabliukus, dėžutes ar stalčiukus, kad prie tvarkos pratintųsi nuo mažumės“, – pasakoja namų organizatorė. 

Anot „Gintaro baldų“ interjero dizainerės J. Sventickienės, dar viena dažna klaida renkantis prieškambario baldus – neįvertinamas namuose gyvenančių žmonių skaičius. 

„Pirmas klausimas, kurį kaskart užduodu prieškambario baldus besirenkantiems žmonėms – kiek jūsų šeimoje narių? Kaip dažnai apsilanko svečiai? Vienam ar dviems gyventojams gali pakakti ir paprasčiausio prieškambario komplekto ar net vienos batų dėžės su spinta. Tačiau jeigu jūsų šeimoje yra 4-5 nariai, viena batų spintelė ir kabliukai nebus tinkamiausias sprendimas. Tokiais atvejais rekomenduoju rinktis modulinę spintą – joje galės tilpti daug skirtingų dydžių daiktų, kuriuos viduje nesunkiai suorganizuosite. Galite rinktis komplektuojamas spintas, kurias sumoduliuosite pagal poreikius – nuo papildomų antresolių, iki didesnio aukščio ar pločio lentynų. Šalia galima derinti banketes arba pufus prisėsti, kurių viduje galima laikyti batų priežiūros priemones“, – priduria interjero dizainerė. 

2.     Ieškokite dvigubą funkciją atliekančių baldų

Anot J. Sventickienės, jeigu jus riboja erdvė, apsvarstykite daugiafunkcinių baldų įsigijimo galimybę. „Pavyzdžiui, vietoje televizoriaus spintelės, verčiau rinktis komodą. Tokiu atveju turėsime ne tik vietą televizoriui, bet ir papildomą erdvę daiktams susidėti, kur pastarųjų tilps žymiai daugiau“, – priduria interjero dizainerė. 

Dar vienas neišnaudotas baldas – kavos staliukas, kuris gali turėti daugiau paskirčių nei vieta jūsų rytinei kavai. Pasak interjero dizainerės, apatinė kavos staliuko lentyna yra puiki vieta knygoms ir žurnalams arba audiniu dengtoms dėžutėms, kuriose telpa įvairūs daiktai. Bet dar geriau, jei žurnalinis staliukas turi stalčius, kuriuose galite paslėpti nuotolinio valdymo pultelius arba laikyti stalo žaidimus. 

„Galiausiai, siūlyčiau atkreipti dėmesį į minkštus baldus, kuriuose esančios daiktų laikymo talpos – didelės, todėl ten galėsite sutalpinti itin daug rečiau naudojamų daiktų. Pavyzdžiui, patalynės dėžėse galima sudėti ne tik patalynę, bet ir visą svečių „rinkinį“ – rankšluosčius, higienos priemones“, – priduria J. Sventickienė.

3.     Baldus rinkitės pagal daiktų kiekį

Interjero dizainerė teigia, kad dar viena dažnai pasitaikanti klaida – vis dar dažnai galvojama apie estetinę baldo funkciją, pamirštant praktinę jo pusę.

„Kai žmonės renkasi baldus ir prašo patarimo, aš visada užduodu klausimą – ką jūs tuose balduose laikysite? Ir dažnai būna nustembama, nes tokio atsakymo neturima. Tačiau čia yra pirmiausias klausimas, į kurį turėtumėte sau atsakyti. Pavyzdžiui, jeigu turite mažai vietos ir komoda jums tarnaus kaip daiktų laikymo sistema, verčiau nesirinkti tokio baldo su stiklinėmis durimis. Toks baldas atlieka labiau dekoro, o ne daiktų laikymo funkciją“, – pasakoja „Gintaro baldų“ atstovė.

Anot J. Mikštės, kiekvienas daiktas turi turėti vietą jūsų namuose, priešingu atveju jis mėtysis aplink ir sukurs netvarkos jausmą. Didžiausia klaida, vykstant pirkti baldo – nepaskaičiuoti bei neįvertinti daiktų kiekio. Jeigu spintelėse per daug daiktų arba jos per mažos jūsų turimam daiktų kiekiui, namuose įsivyrauja chaosas.

„Pavyzdžiui, ar prieš pirkdami naują žaislą vaikui pagalvojote, kur jį laikysite namuose? Ar jam turite numatę baldą, dėžutę, lentyną, stalčių? Jeigu ne, šis žaislas liks be vietos ir sukurs netvarką vaiko kambaryje. Nusipirkote naują virtuvinį prietaisą? O ar apgalvojote, kur jį laikysite? Ar jis gyvens ant stalviršio ir sukurs netvarkos ir chaoso jausmą jūsų virtuvėje? Tai klausimai, kuriuos svarbu sau užduoti perkant bet ką. Kiekvienas daiktas privalo rasti savo vietą jūsų namuose tam, kad namai būtų tvarkingi“, – sako namų organizavimo specialistė. 

4.     Įsigykite dėžutes ir daiktų organizuoklius smulkiems daiktams

Didžiausią netvarkos įspūdį namuose neretai sukuria besimėtantys smulkūs daiktai – raktų pakabukai, žirklutės, žurnalai, pakrovėjai… Kaip surasti jiems tinkamą vietą?

„Smulkių daiktų organizavimo procesas prasideda nuo svarbaus žingsnio – daiktų peržiūrėjimo. Visada rekomenduoju kritiškai peržiūrėti turimų daiktų kiekį ir nereikalingais atsikratyti. O tiems, kurių tikrai reikia, surasti specialias vietas namuose – dėžėse ar organizuokliuose. Didelėse talpose (stalčiuose ar spintose) jie pasimes, todėl šių suskirstymas į mažesnius – visada puiki išeitis. Iškart pastebėsite, kaip namuose atsirado sistema ir tvarka“, – sako J. Mikštė. 

Anot profesionalios namų organizatorės, labai dažnai netvarka linkusi įsivyrauti spintose. O taip nutinka tada, kai mums reikiamų daiktų ar rūbų negalime pamatyti ir rasti akimirksniu. 

„Jei dažnai susiduriate su netvarkingais kojinių ir apatinių drabužių stalčiais, apsvarstykite galimybę naudoti stalčių pertvaras. Surūšiuokite apatinį trikotažą ir kojines taip, kad galėtumėte lengvai pamatyti, ką turite, ir paimti tai, ko jums reikia“, – priduria ekspertė.

Dar viena išeitis – rūbų rūšiavimas skirtingiems sezonams. Kas sezoną peržiūrėkite savo turimus drabužius, surūšiuokite juos į specialiai sužymėtas dėžes. Mažiau naudojamus perkelkite į tolimesnius spintos kampelius ar, galimybei esant, išneškite į sandėliuką. Taip atlaisvinsite savo spintose daugiau vietos ir tada atsiras galimybė tvarkai įsivyrauti.

TAIP PAT SKAITYKITE